İyi bir cold drip, nasıl yapılır. Veya iyi olduğu nasıl anlaşılır.

07/25/2019
ile Fahrettin Kerim Avcı

Yaz aylarının da sonuna geliyoruz artık. Bir çoğunuz sıcak yaz günlerinde hararetinizi atmak için kafeteryalarda sunulan cold drip - cold brew yada adını her ne koymuşlarsa artık, soğuk kahve içmiştir diye düşünüyorum.

Özellikle üçüncü nesil yöntemlerle kahve demleme yapan kafelerde doğru tadlara ulaşabilmişsinizdir. Büyük ihtimalle müdavimi de olmuşsunuzdur. Ama bu ürün, bir çok yerde özellikle bol müşterili mekanlarda "ne versek içiyorlar zaten abiii". diye düşündükleri için soğuk olma özelliğinin dışında pek bir şeye benzemez. Bu arada cold drip yapımı sırasında olmazsa olmaz, kurallarına uymadan yapılan yerlerde ise özellikle kahveyi yapana ve sunana göre mutlaka hepsi bir birinden güzeldir diyebilirler. Hatta en hakiki cold drip'tir. Enerji verir, zinde tutar ve ferahlamanızı sağlar. Tabii damlatma yöntemiyle yapılmışsa, aksi durumda müşteriyi kaçırmamak için çeşitli yöntemler de var. İlk seçenek, kötünün iyisi olarak, espresso makinesinde yapılan bir şat ve üstüne buz eklenip sunulandır. sevinin en fazla bayat bir kahveyi yudumlamış olabilirsiniz. Yada kötünün kötüsü var ki, akıllara ziyan daldırma yöntemiyle yapılanı içmişsinizdir. Gerçekten çamur gibi olur. İnsanı kahveden soğutur. alın o kahveyi saklayın eminim 24 saat geçmeden küflenme başlayacaktır.

Kim, hangi düz mantıkla bu yöntemi icat etti veya önerdi bilemiyorum. Verilen paraya ve geçip giden zamana yazık. Zaten evinde bir kere yaptıktan sonra ikinci kez yapıp içeni ben kendi adıma söyleyeyim "görmedim". Yapanlar vardır tabii. Bu arada aramızda kalsın instand kahve, ikisi biraradayla soğuk kahve yapanı duymuşluğum da var.

Peki iyi bir cold drip'i, yani soğuk kahveyi nasıl yapar, anlar ve ayırt ederiz. İşte size taklit edilemez özellikleri.

İlk olarak sunum öncesinde içine buz attırmayın, masanıza geldiğinde içmeden önce gün ışığına tutarak bakın, kızılımsı ve mutlak berrak bir kahverengi görmeniz gerekir. Asla bulanık olmaması lazım. Sonra koklayın, bardağın içinden derin bir nefes alın, kahvenin o kendisine has kokusunu içinize çekin ve o baş döndürücü kokusunu mutlaka alabiliyor olmanız gerekir. Artık yudumlama sırası gelmiştir, yapmanız gereken ortalama bir tatlı kaşığı kadar yudum almanız. Ağzınızda 4-5 saniye kadar tutup iyice gezdirin, sonra yutun. damağınızda, dilinizin yanlarında ve altında kullanılan yöreye göre aromatik tatlar hissetmeniz gerekiyor. Bu arada süt, şeker ve şurup benzeri bir şeyle tadlandırmanız gerekirse bunu da belirleyebilirsiniz. Sonrasında normal nefes alırken bile o tatları bir süre genzinizde de hissedeceksiniz.

En önemlisi ise kahvenin doygunluğuyla oranlı olarak, ilk yudumu aldıktan sonra yaklaşık 30 saniye kadar tadı damağınızda ve genzinizde kalması gerekir. daha da önemlisi ise kahvenizi bitirdiğinizi varsayalım canınız hâla kahve istiyorsa işte o gerçekten cold drip'tir, yani damlatma yönteminin kurallarına uyularak yapılmış sağlıklı bir soğuk kahvedir. Çünkü demleme sırasında ısı görmediği için kahve çekirdeğinin içinde bulunan yağ ve asidik yapı suya geçmez. Aksi taktirde bu özelliklerin hiç birisini alamazsınız.

Asıl soru, nasıl oluyor da bu yöntemle kahvenin tadı kokusu ve diğer özellikleri yitip gitmeden sıvı hale geliyor. Bu işin sırrı tabiiki bilimde. Yani "ben yaptım oldu kardeşim" demekle olmuyor, oyunu kuralına göre oynayacaksın. Aksi durumda, çorbaya şeker, pastaya tuz atmakla eşdeğer.

Bu arada Cold drip yapım kurallarını da ben koymadım. Fizik ve kimya bilimi kanunları belirledi.

Buna rağmen "Bu işi yıllardır yapıyorum kardeşim" gibi "Ömrümü verdim bu işe" gibi "Türkiye'ye ilk ben tanıttım, kuralları ben koyarım, benden iyi mi bileceksin" gibi diyenler de oluyor tabii. Sanki adamın topuyla mahalle maçı yapıyoruz.

Kısacası neymiş, buzdolabında 12 saat boyunca kahveyi suyun içinde tutmakla Cold Brew olmaz. Mış, miş gibi olur. Kahve ve su saatler boyunca birlikte olması çamurlaşmasına neden olur, suyun berraklığı gider. Yine bütün bilinenin aksine kahve bir su zerresiyle en fazla 20-30 dakika temas etmesi gerekir, saatlerce değil.

Peki bilim ne diyor. Cold drip-soğuk kahve yapmak için, neyi nasıl yapmalı, nelere dikkat etmeli.

Cold drip cihazı en basit anlatımla üç bölümden oluşur. soğuk su haznesi, kahve haznesi ve cold brew haline gelen demlenmiş soğuk kahvenin toplanma haznesi. Öncelikle ne kadar cold drip yani soğuk kahve istediğinize karar vereceksiniz. bilinenin aksine üstte bulunan su toplama haznesinin hacmi yapılacak olan kahvenin miktarını belirlemez. Kahve haznesinin ne kadar kahve aldığı belirler. Önce onu bilmeniz gerekiyor. Su haznesine beş litre su koyup, kahve haznesine 100 gram kahve koymakla olmaz. Tabi onunda bir standardı var. kilolarca kahve alan bir hazneden yada özellikle balon şeklindeki çeşit, çeşit haznelerden bahsetmiyorum. Yine bilim devreye giriyor. yüzey gerilimiyle oluşan sıvıların adezyon etkisiyle bir katı içine doğru gösterdiği yayılma hareketiyle bu kez su damlaları, düşey doğrultuda aşağı inmeye çalışır. Yani kahve haznesi ne kadar genişse o kadar çok cold drip, soğuk kahve alamazsınız. bir çok yere su ulaşamaz ve su kahve oranı bozulacağı için performans kaybı olur. Bu yüzden haznenin çapı en fazla 8-10 cm arasında olmalı. Mümkünse damlamanın olduğu yere kağıt filtre koymalı, suyun kaç saniyede bir damlaması gerektiği veya çekirdek kahveyi öğütürken olması gereken granül büyüklüğüne değinmek istemiyorum. (Kahve haznesinin en altında ise filtre olarak kağıt, veya kumaş yerine, cam filtre kullanmanızı (por) kesinlikle öneririm). Bu sizin tamamen damak tadınıza kalan ve deneyerek oluşturmanız gereken bir tarz olmalı diye düşünüyorum.

Kural şu şekilde işler. yer çekimi kanunu birinci belirleyendir. En üstte bulunan soğuk su haznesi bol miktarda buz ve su ile doldurulur. Kahve haznesine musluk aracılığıyla damlalar şeklinde su aktarılır. Burada dikkat etmeniz gereken şey ise, daha önce belirttiğimiz bir oran vardı. kahve haznesine eklenen öğütülmüş kahve kaç gramsa ortalama 1 e 10 litre su toplama haznesinde birikmesi gerekiyor. 100 gr kahveye 1 litre demlenmiş kahve şeklinde olacak. ikinci bilimsel kural adezyondu artık biliyorsunuz. Bu sayede kahveyle buluşan su damlası yer çekimine maruz kalarak o hazneyi 20-30 dakikada terk eder. bu daha önceden oranlanmış ve hazırlanmış su bitene kadar devam eder. Kullanılan su +2, 3 derecede olmalı. Tamam su haznesine konulan buz suyun soğumasına sağlıyor. ama o hazneden çıkan damla kahve haznesine gidene kadar geçen süre ve mesafede ortam sıcaklığına göre 10-15 dereceye bile çıkabilir. bunun önüne geçmek için yapılması gereken iki yöntem var. Ya komple cold drip cihazını soğuk bir ortamda muhafaza edeceksiniz. yada bizim tesislerimizde ürettiğimiz gibi suya hiç buz katmadan damlama anında suyu +2,3 cantigrad dereceye getirerek damlatma yapacaksınız. Sonrası kolay toplama haznesinde biriken Cold brew yani soğuk demleme olan Cold drip iniz hazır. ilk damla ile son damla geldikten sonra iyice karıştırıp gerçek cold drip'inizi afiyetle içebilirsiniz. Normal şartlar altında buzdolabında soğuk üretilmiş kahvenizi 1 hafta kadar saklayabilirsiniz. Dayanma süresi küflenme başlayana kadardır. Dayanma süresini arttırmak sizin elinizde. Kullandığınız su, ekipmanlar ve ortam ne kadar temizse o kadar dayanıklı olur. Eğer kahveniz, buzdolabında olmasına rağmen ikinci günde küfleniyorsa bence siz de o ortamda yaşamayın, çünkü ciddi bir hijyen sorununuz var demektir.

Bütün bu önemli noktalara dikkat ederseniz mükemmel bir soğuk kahve içebilirsiniz.

Sonuç olarak kimse alınmasın "ben yaptım oldu". demekle olmuyor. Kurallarına göre yaptığınızda ise olmaması mümkün değil.

​Kahvenin de bir oyun kurucusu var.

03/27/2019
ile Fahrettin Kerim Avcı

Orta yaştakiler bilirler bir zamanlar TRT de “Beyaz Gölge” diye bir dizi vardı. Gençlere basketbolu sevdiren gayet güzel başarılı bir diziydi. Türk basketbolunun gelişiminde büyük katkısının olduğunu düşünüyorum. Bu arada topla oynanan hiçbir oyunda becerim olmadığı gibi bilgimde yok. Hatta hala ofsaytı bilmiyorum diyebilirim. Şaka şaka biliyorum, Of’lu Sait. Neyse, anlatmak istediğim şey farklı, O dizide benim tahmin ve öngörülerimin aksine kısa boylu bir oyuncu vardı. Basketbol ve kısa boy. Ama gerekliymiş. Dediğim gibi bilmediğim konuda fikir bile yürütmem. Dinlerim.

Bana göre Robusta çekirdekleri de tam da bu anlamda devreye giriyor. Kahve sektöründe bu çekirdekler tam bir oyun kurucu. İtiraz eden olabilir. Dediğim gibi düşüncem.

Önce bu çekirdeklerin özelliklerini bir tanıyalım. Nedir bu Arabika, Robusta farkı kısaca madde madde sayacak olursak ( Liberica olarak adlandırılan ve Filipinlerde yetiştirilen bir çekirdek çeşidi daha var, ama Dünya kahve ticaretinde etkisi eser miktarda olmasından ve Robustaya olan benzerliğinden dolayı bahsetmeyeceğim )

- Arabica çekirdekleri, yumuşak içimli ve damakta meyve aromalı tatlar bırakır.
Robusta çekirdekleri ise daha sert ve yoğundur, damakta topraksı tat bırakır.

- Şekil olarak, Robusta çekirdekleri, Arabica çekirdeklerine göre daha yuvarlaktır. Arabica çekirdeklerinin görünümü daha oval şekildedir.

- Robusta, Arabica çekirdeklerine göre iki kat daha fazla kafein içerirler.

- Robusta çekirdekleri doğa ve iklim koşullarına daha dayanıklıdır, bu nedenle üretilmeleri daha kolaydır. Düşük rakımlarda rahatlıkla yetişebilir. Robusta kahve ağacı, Arabica kahve ağacına göre daha fazla ürün verir.

- Robusta çekirdekleri genellikle, doğu yarım kürede yetişirler. Vietnam, Endonezya, Hindistan, bir tık da Afrika’nın doğusunda. Arabica çekirdekleri ise Afrika, Papua Yeni Gine’nin yanı sıra asıl olarak Güney Amerika’da üretilir.

- Robusta çekirdekleri daha ucuzdur. Ana nedeni ise tat aralığının azlığı, sert-topraksı tadı ve kolay yetiştirilebilir olması gibi.

Gibi, gibi, gibi. Burada önemli olan, Robusta çekirdeklerinin oyun kuruculuğudur. Aralarındaki farka bakarak Robusta'nın gereksiz ya da önemsiz olduğu asla düşünmeyin.; Tam bir harman dengeleyicidir. Sadece Arabica çekirdeği kullanarak yapacağınız harmanlarda asla yakalayamayacağınız nefis tatlara ulaşabilirsiniz. Oyun kurucu olarak devreye girer ve gerçek kahve tiryakileri Robusta çekirdeklerini mutlaka harmanlarında kullanır.

Tamam basketboldan anlamam Of’lu Saiti de tanımam ama tavsiyem, aroması yüksek Arabica nın asitliğini ve kafeinini dengelemek için mutlaka %10-20 arası Robusta kullanmanızdır. Meyve aromalarına katılan o topraksı-yanıksı tatlar vazgeçilmeziniz olabilir.

​Zevkler ve renkler tartışılmaza damak tadı tartışılmazı da eklemek istiyorum.

02/22/2019
ile Fahrettin Kerim Avcı

Dünyanın en zor isi herkesin bildiği konuda bir şeyler yazmak. Sonuçta bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak bir çoğumuzun olmazsa olmazı. İstenilen bilgiye anında ulaşım sağlanan bu cağda neyin tartışıldığı da çok önemli. İnsanlar, tamamen sentetik olarak hazırlanan üçü bi arada, diğeri altta, öbürü kenarda instand kahvesini yudumlarken arabika mı, robusta mı diye tartıştıklarına şahit oldum. Kırmızı gül seven bir insana, sarı karanfilin dayatılması ne kadar doğruysa veya bu tezinde ne kadar başarılı olmayı düşünüyorlarsa artık. Osmanlı zamanında bilmem kaçı bir arada mı vardı. Kahve çekirdekleri kavrulur, un kıvamında öğütülür cezvede pişirilip ahenkle içilir, üstelik kırk yıl hatır da bırakırdı.

Bir elin parmakları bile nasıl farklıysa kahve de öyle 90 çeşit ağaç türü 1000 lerce bileşenden oluşan 5-10 mm büyüklüğünde bir çekirdekten bahsediyoruz. Tabii ki bundan çok çok farklı kombinasyonlar çıkacak. Zevkler ve renkler tartışılmaz derler ya, ben buna damak tadını da eklemek istiyorum. Nasıl ki 4 ana renkten insan gözü 17 milyar rengi ayırt edebiliyorsa, aynı şekilde dilde papilla adı verilen bölgelerde, tat alma tomurcukları bulunur. Dilin uç kısmında, tatlı. Arka kısmında, acı. Ön yan kısımlarında ise, tuzlu. Arka yan kısımları ise ekşi tadın en iyi algılandığı bölgelerdir. 4 ana renkten matematiksel olarak 17 milyar renk kombinasyonu çıkıyorsa 4 ana tat alma duygusundan da en azından o kadar çıkar diye düşünüyorum.

O’nun içindir ki, eğer tartışılacaksa neyi tartışılması gerektiğini de bilmeli insan.

Kötü bir sabun kıvamında kokan o açık yeşilimsi çekirdekleri, davetkar kokusuyla kendisine çeken mükemmel bir şeye dönüşümünü seyretmek. Ve inanılmaz bir haz almak. İşte bunun asıl sorumlusu kimsenin bilmediği hatta önemsemediği bu işe yıllarını vermiş kahve Kavurmacılarından geçtiğini bilmek gerekiyor.

Önemli olanın, iyi bir çekirdek kahve bulmak ve daha da önemlisi bunu doğru bir şekilde kavuran usta bulmak olduğunu bilmeli başta. Sonrada demleme şeklini belirlemeli. Ülkemizde her köşe başında yeri olan ama dünyada pek tutulmayan, o çook meşhur bir firmanın kahve çekirdeklerini yakma kıvamında kavurduğu ve sadece kahve tadının alınabildiği sıvıyı içerken tartışmamalı.

Onun içindir ki arabika mı, robusta mı çok önemli değil. Ne istediğinizi bilmek önemli. Tabi size sunulanlar arasında bulabilirseniz.

Korkmayın hepsinin içinde kahve var sır değil.

12/31/2018
ile Fahrettin Kerim Avcı
Korkmayın hepsinin içinde kahve var sır değil.

Hani şu dilimizin dönmediği kahve isimleri var ya, maçipuçi mi, kapıcini mi ne diye adlandırılan ve bir çoğumuzun da aklında tutamadığı için söyleyemediği “hah işte ondan istiyorum” diyerek geçiştirdiği kargaşadan bahsedeceğim. Aslında çokda zor değil. İnanır mısınız bilmem ama hepsinin içinde öncelikle kahve var. Hadi canım demeyin ben şahidim. Hepsinin içinde temel olarak kahve var. Peki başka ne var. Aralarındaki fark nedir.

Aslında en basit şekliyle şöyle anlatılabilir. Hepimizin hayatında en az bir kere içtiği Türk kahvesini baz alalım.

Dünyanın en ince öğütülmüş kahvesi ile yapılır ve pudra kıvamındadır. Telvesi ile servis edilen tek kahve çeşididir. İnce öğütmesi çok meşakkatlidir, kıvamını, pişirme ısısını, köpüğünü tutturmak cidden bir usta işidir. Ve bu vazgeçilmez tadı hepimiz biliriz. Burdan yola çıkarak, neye göre, neyi kıyaslayacağıza anlayacağız. Hepsinin şsiz ve çekirdeklerinden yapılması durumunda bir fincan Tük kahvesini sertlik dcesine göre 10 üzerinden 5 verdiğimizi varsayalım.

Espresso: kahve çekirdeği, Türk kahvesine oranla daha büyük granüllerde öğütülür. Pot denilen kaşıklara ortalama 10 gr kadar koyulur ve yine yaklaşık 15 kiloluk bir basınçla sıkıştırılır. Espresso makinasında yuvasına takılır. Sonrasında 9 barlık basınçlı suya 24 saniye süreyle maruz bırakılır. Veee vazgeçilmez tadtaki kahve artık sunuma hazırdır. Makineyle yapılabilecek en sade halide budur. Sertli derecesi 10 dur.

Lungo: Espressodan tek farkı, 9 barlık basınçlı suya 32 saniye süreyle maruz bırakılır. Sertli derecesi 8 dir.

Amerikano: dört birim sıcak suya, bir birim hazırlanan espresso eklenir. Toplamda 5 birim olur. Sertlik derecesi 5 tir.

Red eye: (kırmızı göz) sıcak su yerine, bir fincan filtre kahve ve artı olarak espresso eklenir. Sertlik derecesi 15 dir.

Black eye: (siyah göz) yine sıcak su yerine, bir fincan filtre kahve ve içine çift espresso eklenir. Sertlik derecesi 25 tir.

Death eye: (ölüm gözü) bunda da bir fincan filtre kahve içine bu kez dört espresso eklenir. Sertlik derecesi neredeyse 45’ekadar çıkar. Birçok kafeteryada menü de bile yoktur.

Bunlar Sade kahve denilebilecek türler. Süt ve süt köpüğü veya başka tadlandırıcılar kullanılarak daha hafif tadlaradaulaşılabilir.

Capuccino: bir espressoya, 3/2 oranında süt köpüğü ve 3/1 oranında da süt katılır, topamda 4 birim olur. Süt tadı öne çıkar. Sertlik derecesi 3 tür.

Latte espresso: bir espressoya, bu kez 3/2 oranında süt ve 3/1 oranında süt köpüğü katılır. Köpük tadı ön plana çıkar. Bunda da sertlik derecesi 3 tür.

Flat whitte: bir espressoya, iki katı süt eklenir. Sertlik derecesi 5 tir.

Cortado: bir espressoya, 4/3 oranında süt, 4/1 oranında da süt köpüğü eklenir. Sertlik derecesi 4 tür.

Mocka: bir espressoya 3/2 oranında süt, 3/1 oranında süt köpüğü ve sıcak veya sıvı çikolata eklenir. Sertlik derecesi 2 dir.

White mocka: her şey aynı orandadır. Sadece kullanılacak çikolatanın rengi beyaz olur. Sertlik derecesi 2 dir.

Vanilya macchiato veya caremel macchiato: bir espressoya 3/2 oranında süt, 3/1 oranında süt köpüğü. Yani Mocka ile aynı sadece tadlandırıcı olarak vanilya veya karamel kullanılıyor. Sertlik derecesi bunda da doğal olarak 2 dir.

Affogato: 1 top vanilyalı dondurma üzerine bir espresso. Sertlik derecesi 7 dir.

İşte bu kadar basit, artık içlerinde ne var biliyorsunuz. Sevgili barista kardeşlerimiz çok güzel süslüyorlar ellerine sağlık. En azından ismini hatırlamasanız bile süt ağırlıklı ya da krema ağılıklı olandan diyebilirsiniz.

Şimdi gelelim üçüncü nesil ekipmanlarla yapılan tadlara. Burada kullanacağınız kahvenin yöresi çok önemli. İstediğiniz nitelikli kahveye ulaştığınızı varsayarak.

Syphon: yapacağınız kahvede görsel olarak üst düzeyde bir sunum sağlar, ama tad olarak en hafifi olacaktır.

V60: son derece pratiktir, neredeyse kullan at kıvamındadır. Kahvenin lezzeti hafif, aroması yüksek olur.

Chemex: orta sertlik ve orta aromatik tadlar sunar.

Wood neck: hafif sertlik, hafif aroma sunar bu üç ekipmanda basınç yoktur. Tamamen su akar, yolunu bulur mantığıyla çalışır. Aorepress: kullanım sırasında basınç uygulandığı için yüksek sertlik, yüksek aroma elde edilir.

Mockapot: İtalyanların çokça tercih ettiği bir ekipmandır. Yüksek sertlik ve hafif aroma verir.

Bir de bilinen en iyi kahve demleme yöntemi olarak gösterilen ve Cold drip olarak bilinen soğuk demleme yöntemi var. Doğru şekilde yapıldığı zaman bir kahve çekirdeğinden alabileceğiniz en yüksek sertliğe ve aromatik tadlara ulaşabilirsiniz.

Artık gönül rahatlığıyla bir kafeye gittiğinizde “söyledim ama dur bakalım ne gelecek, içinde ne var.” demeyeceksiniz.

Yeni başlayanlara

12/31/2018
ile Fahrettin Kerim Avcı

Degismeyen tek seyin degisim oldugunu hepimiz biliriz. Nesilden nesile tadi ve kokusuyla birlikte demleme yontemleri de degisti.

İyi bir kahve icmenin iki yolu vardir. Ya gidip dogru yontemlerle demleme yapan bir kafede parasini verip keyifle icebilirsiniz, yada evde kendiniz yaparsiniz.

En basit anlamda kahve cekirdeklerinin suyla bir sekilde etkilesime girmesini saglamak sahanda yumurta yapmaktan ne kadar zor olabilir ki.

Anlatayim o zaman en iyi kahve nasil demlenir.

Doksanin uzerinde kahve agaci cesidinin oldugunu dusunursek ne kadar zor olabilir ki. (!) Bilinen en belirgin özelliği kafein ile ön plana cikan kahve cekirdeklerinde ayrica, yag, karbonhidrat, protein, asitler, mineraller, su ve aromalar olarak 1000 den fazla bilesen yer almaktadir.

Bu kadar kombinasyona ve cesitlilige ragmen en iyi demlemeyi yapabilirim diyorsaniz, dogru ortam ve sartlarda hazirlanip ayiklanmis yesil kahve cekirdeklerini de bir sekilde bulsaniz bile, demleme yapip ilk yudumunuzu almaniz icin henuz cok erken.

Damak tadiniza en uygun kahvenizi tatmak icin oncelikle kavurmanin ilk ve en cok tecrube isteyen adim oldugunu hatirlatmak isterim. ulasmak istediginiz hedefte en onemli unsur kavurma derecesidir. Cunku her sey son 15-20 saniye icinde olusup gelisiyor. Kavurma sekli alabileceginiz tum aromatik tadlari belirginlestiriyor. Bitter veya karamalize tadlar meyvemsi veya cicegimsi tadlara ulasabilirsiniz. yagin aciga cikmasini onler veya arttirabilirainiz. Bitti mi tabiiki hayir kahvenizi yudumlamak icin en az 4 - 5 gununuz daha var. Kahve kavrulma isleminden sonra keskin bir tad almamak icin onerilere uyup dinlendirilmeli

Demlemeye gecmeden once karar vermeniz gereken son ve onemli bir islem daha var. Kavrulan kahve cekirdeklerini ogutme.

Bu demleme tercihinize gore cok onemli. Fazla sayilmaz 7 ayri ogutme sekli var. Ilk olarak Ekstra ince olarak baslar. Un gibidir ve Türk kahvesi icin uygundur. Ince ogutulmus kahve, espresso makinesi veya mokapot icin tercih edilirken, Orta ince ogutulen kahve ucuncu nesil demleme ekipmanlarindan syphon kahve yapiminda kullanilir. orta ogutulmus kahve ise basinc gerektirmeyen ve kagit, bez filtrenin kullanildigi V60 icin tercih edilir. Orta kalin ogutulmus kahve ile yine kagit veya bez filtre kullanilan chemex wood neck gibi ekipmanlarda iyi sonuc verir. Kalin ogutulmus kahve french press icin tavsiye edilir. Ekstra kalin ogutulmus kahve de yine ucuncu nesil kahve demleme ekipmanlarindan cold dripte tercih edenler var. Başka bir yazıda adece bu konuya deginecegim onun icin tercih edenler var dedim.

Eveeeet sonuc olarak kavurduk, bekledik :) ve oguttuk. En iyi kahve yapmak icin, en onemli ayaklari tamamladik Artik demlememizi yapmak ve yudumlamak icin cok az zamanimiz kaldi. Cunku en iyi kahve yapmanin birinci kosulu ogutuldukten hemen sonra demleme islemine gecmektir. Ne yazikki isitilarak yapilan tum kahve demleme yontemlerinde bayatlama suresi ise ortama gore en fazla 35-40 dakikadir. Yani sicak kahvenizi elinize alip dolasmayin ve mumkunse uzuuuun sohbetlere dalmayin.

Unutmayin, damak tadiniza en uygun kahveyi bulabilmek icin butun her seyi deneme yanilma yontemiyle ancak siz deneyimleyebilirsiniz.

Basta da dedigim gibi bu secenekler ve kombinasyonlar sonucunda kahve ve suyu birlestirmek "sahanda yumurta yapmak"tan ne kadar zor olabilir ki...

İyi bir kahve içmenin, iki yolu vardır.

12/31/2018
ile Fahrettin Kerim Avcı

İyi bir kahve içmenin, iki yol vardır.

Kötü kahve ile iyi kahve yapmanın arasındaki fark eskiden deneyimlerdi. Şimdi ise yerini bilim aldı.

Kahve, dünya çapında sudan sonra tercih edilen en popüler içecek.

Evet, 7 milyar insan, her yıl 400 milyar fincan kahve tüketiyor.

Nasıl oluyor da sadece su ve kahve çekirdeğini bir şekilde birbirine karıştırılması, bu kadar çok tercih ediliyor.

Görünüşte sadece iki bileşen var, Kahve çekirdeği ve su. Bu ikiliyle bir şey yapmak istersek, bu şey ne kadar kötü olabilir ki. İnanın tahmin bile edemezsiniz.

Aslında iyi bir kahve içmenin bilinen iki yolu var.

Birinci yolu tercih edecek olursanız, gidip bir kafe de oturup kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Ki bu yöntem size her seferinde iyi bir kahve içeceğiniz garantisini vermez.

Diğer seçenek ise biraz zordur. Bilim ister, sabır ister, deneyim ister. biraz kimyadan, biraz fizikten anlamanız gerekir. Mesela Newton’un Gravitasyon (1) kanununu mutlaka bilmeniz gerekir. Sonuç ise mükemmeldir. İnanılmaz hoş kokulu tatlara ulaşabilirsiniz. Efsaneler yaratabilirsiniz.

İşte tamda bu yüzden insanlar sadece bir günde yaklaşık 1 milyar 100 milyon fincan kahve içip, dünyanın ikinci büyük ticaret hacmine sahip olan kahvesiz yapamıyor.

Kahvenin ilk keşfinden sonra, o kadar çok şey değişti ki. Günümüzde birinci nesil, ikinci nesil ve üçüncü nesil olarak bu süreçler sınıflandırıldı.

Bu süreçlerin ne anlama geldiğini en basit olarak şu şekilde açıklanabilir.

Birinci nesilde Kahvenin tadı ve özellikleri keşfedildi. Kahveyi her eve sokmak için tasarlanmış bir pazarlama yöntemi ve tamamen kar amacı gütme üzerine kurulmuş bir dönemdi. Amaç sunumun ve tadının nasıl olduğu değil, ürünü satmaktı. Kahvenin kafein özelliği ve ticari emtia olması hakim unsurdu. İlk olarak 18. Asırda başlayıp, 1970’lere kadar sürdü. Tek tip üretim ve tüketim ön plana çıkmıştı amaç paket, paket satmaktı. Bu süreçte iki önemli gelişme oldu. Vakumlu ambalajlama ve hazır kahvenin (2) keşfi böylece endüstrisinin büyümesini ve geniş çevrelere yayılmasını sağladı. Ülkemizde Kuru Kahveci Mehmet Efendi, Yurt dışında da Folgers, Maxwell House ve Nestle Nescafe gibi firmalar, hazır kahve alanında başı çeken öncüler olmuştur.

İkinci nesil ise markalaşma olarak karşımıza çıktı. Bu dönemin başlangıcı Starbucks firmasının kurulmasıyla 1971 yılında Seattle, Washington’da başladı denebilir. Bugün dünyanın 72 farklı ülkesinde 23 bin farklı lokasyonda hizmet veriyor. Bu dönem Gloria Jeans, Lavazza, Segafredo, Illy, Caffee Nero gibi birçok kahve zincirini de yarattı. Bu firmalar tüketim çılgınlığına yetişebilmek için otomasyonlaşıp pazarladığı kahveyle ilgili her söz hakkına sahip oldu. Yapım sürecine, içeriğine hatta içine kattığı şurubuna, sütüne karar verdi. Sunduğu ürünlerde içtiğimiz kahvenin ne kahvesi olduğunu, nasıl demlendiğini bilmeden tüketir olduk. Aslında bu mekânlar çok geniş bir kitleye hızlı tüketim olanağı verirken bir şekilde damak tadı çeşitliliğini de geliştirmeye başladı. Bu dönemin başarısının arkasında da iki temel unsur ön plana çıktı. Kahvenin tüketimden çok, keyif aracı ve insanların sosyalleşmesini sağlıyor olması gösterilebilir.

Üçüncü nesil kahve kavramını ise, ilk olarak 2002 yılında Wrecking Ball Coffee Roasters'ın sahibi Trish Rothgeb tarafından "Third Wave Coffee" olarak adlandırıldı. Amerika’dan başlayan bu akım, sırasıyla Kanada, Avustralya ve oradan Avrupa’ya yayıldı. Bu yeni dönemde kahve butikleşti. İçine biraz bilim, bolca sanat katılıp kişiye özel damak tatlarına ulaşılabildi. Artık kahve, ürün/hizmet olmaktan çıkıp, onun gerçek tadına varmak isteyen bir tüketiciyle buluştu. Böylece insanlar bizzat üretim aşamasına dahil oldu. Kahve keyfini işyerine ve evine taşıdı. Peki neydi bu kahvenin gerçek karakterini kazandığı farklılıklar. Demleme donanımlarının (3) makineler tarafından değil manüel olarak yapabilme tercihi, Nitelikli yöresel kahveye ulaşmanın kolaylığı, kavurma ve öğütme seçeneklerinin farklılığı. Bu unsurlar, aynı zamanda kişiye özel kahve deneyimi yaşayabilmenin de önünü açtı. Artık kahveye gönül veren insanlar, kafein, asidite, yağ, tat ve kıvam unsurlarına hakim olabildi.

(1) Newton’un yerçekimi kanununu

(2) instant coffee, Filtre kahvenin dehidrasyonu ile elde edilen içime hazır kahve

(3) Cold drip, Vacum, siphon, chemex, V60 ve aeropress v.b.

Kahvede nitelik mi, nicelik mi.

12/29/2018
ile Fahrettin Kerim Avcı

Sofistike bakış açısıyla kahvede nitelik mi, nicelik mi.


Üçüncü nesil kahve olgusuyla birlikte kahve severlerin diline pelesenk olan bir şey var, Nitelikli kahve. Sanki babamızın evinde niteliksiz kahve içiyorduk. Adı yöresel kahve veya single orijin olunca nitelikli olduğu sanılıyor. Hımmm “Kenya kahvesini çok beğeniyorum onsuz yapamıyorum.” Veya “Kolombiya kahvesinin kokusuna hastayım.” gibi söylemler aldı başını gidiyor. He canım he. Şunu bilmemiz gerekiyor. Nitelikli kahveyi kim kaybetti de biz bulalım. Bir kere kahve üreticisi değiliz. İthal edilen kahvenin içinde gerçekten nitelikli kahvenin oranı binde düzeylerinde ve onuda 100-150 lira aralığında satın alabileceğini düşünenlerimiz var. Hatta Türk kahvesi dışında neredeyse bütün kafelerde satılan kahve nitelikli. Önce şunu tespit etmemiz gerekiyor. Nitelikli kahve denilirken aslında neden bahsediliyor. Olmazsa olmaz şartı organik tarım yapılan alanlarda üretilmiş olması ve bu üretim alanından size ulaşana kadar geçtiği bütün evrelerin kayıt altında ve sertifikalı olması. Bütün bunların da bir barkod sistemine dahil olması gibi özellikler gerekiyor. Şimdi hangi satıcı verebiliyor bu belgeyi.

Evet burda bahsedilen nitelik neymiş başkaymış. O zaman ne yapacağız niceliğine bakacağız.

Şimdi gelelim gerçeklere. Kullandığımız yöresel kahveler nitelikli değil, nicelikli. Ancak bu nicelikli kahveler usta ellerde istenen olmasada bizim algıladığımız anlamda nitelik kazanabiliyor. Bu işe yıllarını vermiş iyi bir kahve kavurucu, sunulacak kahveye göre iyi bir öğütme ve demle usulünü bilmek gerekiyor. İşte o zaman nicelikli kahve bizim anladığımız anlamda nitelikli bir kahve olabilir. Antepte bir gün küşneme yedik, sonra neden bu kadar pahallı diye şefe sorduğumda bir hayvandan 15 cm uzunluğunda iki parça çıkan sinirsiz et olduğunu az olduğu için degerli oldugunu söylemişti. Halbuki bizler ne yapıyoruz kurban bayramında mesela bütün etleri karıştırıyoruz hangisi iyi hangisi kötü bakmıyoruz. Aynı onun gibi düşünün. Herşeyde olduğu gibi, kahve de usta ellerde nitelik kazanıyor. Tabiiki anlayana bütün bunlar. Reyhan suyu içeniniz var mı bilmem, ama tarifi en zor içeceklerdendir. Bir çok tadı içinde barındırır. Kahvede aynı şekilde yetiştirildiği ortam çok önemli. O kadar çok değişken var ki. 90 çeşit ağaç türü var zaten. Amasya elmasıyla, golden elmasının dış görünüşleri bile aynı değilken kahvenin de aynı tadı vermesi beklenemez zaten.Kahvenin Yemen'den gelemediği zamanlarda vardı.

12/20/2018
ile Fahrettin Kerim Avcı

Kahvenin Yemen’den gelemediği zamanlarda vardı.

Yokluk zamanlarını ben pek bilmem ama büyüklerimiz bilirler. Ekmeğin karneye bağlandığı dönemlerden bahsediyorum. Dayım anlatırdı, okulda öğrendiklerini yazacak defter bulamazlarmış. Eski defterlerini silip yeniden kullanırlarmış. Yoklukları çeşitli çözümlerle var etmişler tabiiki. Mesela o dönemde kahve de bulunamıyor. Konu para değil, paranız olsa bile yok. Çünkü üretim de yok. Bizler bir tek Türk kahvesini bilirdik. Şimdilerde bakıyorum da Espresso, Americano, Latte,Cappuccino, Mocha, Espresso Macchiato veya Caramel Macchiato, Filtre Kahve, Flat White, Frappé ne bileyim envai çeşit kahve var.

İşte, 40 yıl hatırı olan ve o zamanlar 400 senelik kahvenin keyfini bırakmak veya unutmakta olmamış tabii. Kahvenin olmaması nedeniyle türetilmiş kahve çeşitlerimiz var. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yetişen ve dikenli bir bitki olan kenger’den diken kahvesini, Denizli bölgesinde sağlık açısından faydaları olan çörekotu kahvesini, Nohut kahvesi ya da esas ismiyle fakir-i tiryakiye’yi üretmişiz.

Menengiç kahvesinden, dibek kahvesine, mırradan, süvari kahvesine kadar içinde kahve çekirdeği dahi olmayan birçokkahve ve pişirme çeşitleri de yaratmışız.

Bunlardan sırasıyla En bilinen kahve çeşitlerimizden Menengiç Kahvesi, Çedene kahvesi olarak da bilinir. Bu kahve “Bıttım” da denilen bir antepfıstığı çeşidi olan “pistacia” cinsi ağacın meyvelerinden yapılır. Meyveleri ham iken kırmızı renkte olur, olgunlaştığında yeşile döner. Bu meyveler toplanır, kurutulur, kavrulur ve pişirilir. Menegiç kahvesinde kafein bulunmaz, ama zengin vitamin içerir. Sütle yapıldığından daha yumuşak ve hafif bir lezzete sahiptir. Şeker kullanmaya gerek kalmaz.

Dibek Kahvesi, Ege Bölgesi’ne özgü bir kahvedir. Ayvalık ve Foça’da yaygındır. Dibek Kahvesinin yapılışı Türk kahvesiyle aynı şekildedir. İsmini öğütme biçiminden alır. Kahvede kullanılan çekirdeğin, içi oyuk taş havanlarda tokmak ile dövülmeşeklidir. Bu şekilde öğütme yöntemiyle, aromalar daha yoğun biçimde açığa çıkar. İsteğe bağlı damla sakızı, kakule gibi baharatlarla beraber dövülerek öğütülebilir.

Mırra, Arapça’da acı anlamına gelen Mur dan türemiş Arap kökenli bir kahvedir. Küçük kulpsuz bardaklarda sunulur. Kahvenin birkaç kez demlenmesi ile elde edilir. Türkiye’de daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde tüketilir. Gümgüm adı verilen bir cezvede 2 saatte demlenir. Türk kahvesine oranla çok daha sert içimli olan Mırranın ilginç ritüelleri vardır. Genelde misafir giderken sunulursa buna “kovma” denir. Fincan servis edilirken masaya asla bırakılmaz. İkram edilen kişi eliyle alması gerekir.

Cilveli Kahve, Hazırlanan Türk kahvesinin üzerine bol miktarda küçük parçalarda öğütülmüş, çifte kavrulmuş badem eklenir, yanına da yemek için bir tatlı kaşığı bulunur. İstenmeye gelen gelin adayı kahveyi biraz da cilve yaparak getirir ve sunar.Böylece babasına da Benim gönlüm var, istiyorum mesajını vermiş olur.

Yandan Çarklı Kahve, Bu kahvenin de sunumu ile ilişkisi isimlendirilmiş. Türk kahvesi şekersiz yapılır, yanına 2 kesme şeker konulur. Kesme şekerinin fincanın kulpu ile birlikte görüntüsü, eski vapurların çarklarına benzetildiği için halk arasında bu isimle bilinir.

Süvari Kahvesi, Halk arasında Adana gar kahvesi veya traz-ı hususi olarak da bilinir. Koyu kavrulmuş, sert bir kahvedir. Süvari kahvesi, Adana’nın meşhur kahvelerindendir. Yeniçeriler kahvede nargilenin yanında içermiş. Bu arada kahve fincanında sunulmayan ender kahvelerdendir. Çay bardağında ikram edilir.

Devebatmaz Kahvesi, Günümüze kadar gelen en bol köpüklü bir kahve çeşididir. En önemli yapım ve sunum özelliği, Taze kahve kullanmak gerekiyor. Kaynama ısısına gelmeden olabilecek en köpüklü anda, kahvenin köpüğünü fincana ilave edilir. Bunu 3-4 kere yaparsanız fincandan yukarı taşan köpüklü bir kahve olur.

Kervansaray kahve, Adıyaman’a özgü bu kahvenin içinde yok yok! Kahve, çikolata, damla sakızı, keçiboynuzu, krema, menengiç kahvesi ve sahlep. Türk kahvesinden biraz daha yoğundur. İçimi oldukça yumuşaktır. Tatlı içerikleri sayesinde şeker koymanıza bile gerek kalmaz.

Tatar kahvesi, Kırım Tatar adetlerine göre yemekten önce içilir. Tostakay denilen fincandan büyük, kupadan küçük olan bardaklarda içilir. Türk kahvesinin üzerine iki tatlı kaşığı kaymak koyularak yapılır.

İşte bu topraklarda bilinen yöntemler bunlar. Mutlaka değinmeden geçtiğimiz yöntemler ve tatlar da vardır. Eksiğim varsa affedin.

Folklorik bağımlılık mı? Damak tadı mı?

12/20/2018
ile Fahrettin Kerim Avcı

Folklorik bağımlılık mı? Damak tadı mı?

Kahve veya çay, yeni başlayacak olan bir günün başlangıcında direncinizi arttıracak, koşuşturma arasında verilen molada rahatlatacak, arkadaş sohbetlerine bahane olacak, ya da günün sonunda içerken mutlu olmamızı sağlayacak son kertedir.

Bu son kertede söz konusu olan şey, farklı ülkelerde, farklı isimler veya demleme yöntemleriyle karşımıza çıkar. Bir nevi bağımlılık yapar. Mükemmel bir kokuya ve tada sahiptir. Bu şey onlarla özdeşleşmiş kafeindir aslında. Alkaloid grubunun azotlu organik bir bileşiğidir. Özellikle guarana meyve tohumu, Kahve çekirdeği, kakao çekirdeği, çay yaprağı, çikolata, bazı bitkisel çaylar ve kolalı içecekler gibi besinlerle 60 tan fazla bitkinin yaprak ve tohumlarında da doğal olarak bulunur. Ayrıca sinir sistemini uyarıcı, bazı ağrı kesici ve antialerjik ilaçların bileşiminde de kullanılır.

Bu molekül, bir uyaran olma özelliği taşıması nedeniyle uykunuzu kaçırma olasılığı kuvvetle mümkündür. Yoğun, keskin ve acı bir tada sahiptir. Farmakolojide kimyasallar arasında, tein, matein ve guaranin isimleri ile de bilinir. Asıl etkisi beyin üzerindedir, rahatlatır ve yorgunluğu alır. Kendinizi daha dingin hissetmenizi sağlar.

Ben, size insanların genetik özelliklere ve kullanım sıklığına göre farklı etkiler gösteren kafeinden değil de, Kahveden doğru bir şekilde nasıl yararlanmanız gerektiğinden bahsetmeye çalışacağım. Sonuçta 2-3 bardak demli çay içmekle, bir fincan Türk Kahvesi ya da enerji içeceği arasında kafein alma konusunda pek bir fark yok.

Önceliğimiz kahve olduğu için, kahve çekirdeklerinin sunduğu o eşsiz tada ulaşma adına insanoğlu günümüze kadar birçok yöntem denedi. Kaynar suda pişirdi, sıcak suya veya basınca maruz bıraktı, elektrik verdi. Hatta son yıllarda buzlu sulardan bile geçirildi. Sonuçta ne çekti şu insanoğlundan denebilir.

Aslında nasıl ki renkler ve zevkler tartışılmazsa, damak tadı da tartışılmaz. Kahvesini sade içenle bol şekerli içen, aslında aynı kahveyi içtiğini rahatlıkla söyleyebilir. Peki, o bol şeker neyin nesi o zaman. Ya da soğuk veya sıcak, sütlü veya sütsüz tercih edilmesi, işte onun adına da damak tadı deniliyor. Bir yanda 2-3 dakika içerisinde elektrikli cezvede hazırlanıp sunulabilen bir Türk kahvesi, diğer yanda damlatma yöntemiyle ortalama 12-16 saatte üretilebilen soğuk kahve (cold drip)*

Filtre kahve makinesi, Cold drip, syphon veya suyun kontrollü bir şekilde kahveyle buluşmasını sağlayan V60, Chemex, Wood neck, elektrikli veya ocaklı cezveler gibi birçok demleme ekipmanı kullanılarak kahve yapılabilir. Ve bunlardan en az birisiyle de istenilen lezzete ulaşılabilir. Burada bu demleme yöntemi iyidir, şu demleme yöntemi kötüdür denilemez. Hepsinin kendisine has iyi özellikleri olduğu gibi tercih nedeni olmayan yönleri de var tabii ki.

Sonuç olarak “ben, iyi bir kahve içmek istiyorum” diyorsanız, kısaca bilmeniz veya dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Öncelikle demleme öncesinde kullanılacak kahve çekirdeğinizin kavrulma şekline ve öğütülme derecesine (ki bu bütün bu işlemler sırasında özen göstermeniz gereken en önemli unsur olarak karşınıza çıkacak) hatta kullanılacak suya. Demleme sırasında ekipmanın kullanım standartlarına ve kahvenizin suyla temas süresine dikkat etmelisiniz. Bütün bunların sonucunda hazırladığınız kahvenin gövde yapısı, tatsal - kokusal aroması ve asit oranı çok önemli. Büyük emekler harcayarak demlediğiniz kahvenizi eğer beğendiyseniz tebrikler. Yok, eğer beğenmediyseniz ve damak tadınıza hitap etmiyorsa ki bu kuvvetle olası. Diğer denemelerinizde kavurma şeklindeki ve veya öğütme derecesinde granül büyüklüklerinde ufak tefek oynamalarla istediğiniz tada ulaşabilirsiniz. Bütün denemelerinize rağmen “ben hala aradığım damak tadına ulaşamadım” diyorsanız, o zaman size “Birde Rize Çayını deneyin” derim.

Mükemmel bir tada ulaşmak istiyorsanız, yöresel kahveleri denemek, onları farklı şekillerde kavurmak ve öğütmek aslında biraz maliyetli olabilir. Hatta daha kötüsü sıkıcı olabilir. Çünkü kahve içmek, gerçekten güzel bir şey.

(*) Cold Drip,

Soğuk kahve, iki yöntemle üretilir.

İlki damlatma yöntemidir. +1 ile 4 santigrat derece arasındaki soğuk suyun, öğütülmüş kahveye 1-6 veya en fazla 10 saniye aralıklarla damlatılmasıyla elde edilir. Kahve/su oranı önemlidir. Burada zamanlama ve kullanılacak olan kahvenin cinsi, öğütülme büyüklüğünün önerilenlerin aksine belli bir standardı yoktur. Kahvenin çeşidi ve veya granül boyutu ile suyun ısısı ve veya damlatma aralığıyla kahve/su oranında yapılabilecek her bir değişiklik sonucunda ayrı bir tada ulaşılmasına neden olur. Ve bilinen en iyi, en sağlıklı demleme yöntemlerinden birisidir. Bütün bu zahmetli ve uzun demleme sürecinde son derece berrak, asiditesi dengeli, inanılmaz farklılıklarda tat ve kokulara ulaşabilirsiniz.

İkincisini ise daldırma yöntemi olarak bilinir. Ağzını bağlayabileceğiniz bir kumaş filtreye, tercih ettiğiniz kahveyi öğütüp, su dolu bir kaba daldırıyorsunuz. Sonrasında yaklaşık 12 saat buzdolabında tutuyorsunuz. Süre sonucunda kaptan kahve dolu filtreyi çıkarıyorsunuz. Sunuma hazır.

Kafeinin, adenozin aşkı...

12/20/2018
ile Fahrettin Kerim Avcı

Kafeinin, adenozin aşkı…

Kahve ne zaman içilir veya ne zaman içilmeli” gibi soracak olsalar, Tabii ki her zaman içilir deriz. Doğru aslında sabah, öğlen, akşam, yemek sonrası, mola arası, kalabalık dost sohbetlerinde, yalnız kalıp kafa dinlerken, birde sadece biz Türklere özgü bir ritüel olan kız isteme safhasında “verdik gitti” denildikten sonra içilir. ( ele bir de damat açısından, tuzsuz, bibersizse. Ki bana göre en güzel olanıdır) Ancak, amacınız keyif almaktan daha fazlası kahvenin en önemli ve bilinen moleküllerinden biri olan kafeinden faydalanmaksa, işler o zaman değişiyor.

Evet, kahve içmek keyif işidir. Ama keyfi olarak değil de onun kafein etkisinden daha da faydalanmak ve dinç kalmak anlamında kullanmak istiyorsanız, Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor. Kahveden beklenen etki bünyeden bünyeye veya günlük kullanım oranına göre farklı etkiler gösterebilir. Vücudunuzun, bir kahve çekirdeğinde bulunan yüzlerce molekülden biri olan kafeine karşı ne kadar hassas olduğuda önemli. Çünkü severek içtiğiniz kahvede, kafein molekülü önemli bir uyaran olma özelliği taşır. Bu özelliğinden en iyi nasıl faydalanılabileceği konusunda bilim adamları çeşitli araştırmalar yapmışlar. Psychophysiology ve Clinical Neurophysiology dergilerinde yayınlanan bu araştırmalar sonucunda önce bir fincan kahvenizi içip, en fazla 20 dakika kadar uyumanızı daha doğrusu şekerleme yapmanız gerekiyor. Bu duruma kahve uykusu da denir ve kahvenin etkisini en yüksek seviyeye çıkarak uyku sonrası uyanıklık durumunu daha fazla arttırır. Sonrasında kalan işlerinize ya da güne devam edilmesini öneriyorlar.

Peki, beyinde bizim bilmediğimiz neler oluyor da etki bu kadar artıyor. Kafeinin uykuyu açma ve vücudu zinde tutma mekanizması beyindeki adenozin reseptörleri üzerinden olur. Kafein ve adenozin molekülleri adenozin reseptörlerine bağlanmak için birbirleriyle yarışırlar. Vücudun bir yan ürünü olan adenozin, kendi reseptörlerine bağlandığında vücutta yorgunluk ve uyuşukluk hissi baş gösterir. Adenozin yerine kafein bu reseptörlere bağlandığında hem reseptörü işgal eder hem de adenozin gibi olmadığından hücre içi sinyal tepkimelerini başlatmaz. Böylece uyuşukluk hissi oluşmaz. İşte kahvenin uyarıcı etkisi buradan kaynaklanır. Uyku adenozin moleküllerini temizlediğinden kısa bir uyku sonrası reseptörler boş kalacaktır. Sizin içtiğiniz kahve ve aldığınız kafein molekülleri de yaklaşık bir 15 dakika sonra beyne ulaşacağından tam uyanmaya yakın bütün adenozin reseptörleri bloke olur. Böylece kahvenin uyarıcı etkisini en yüksek seviyede hissedebilirsiniz.


Yorumlar

Hi there!

I wanted to invite you to an exclusive Instagram brand collab that can genuinely drive 1000’s of new followers to your IG account.

We have a proven strategy that gives you access to social media powerhouses for a fraction of the price they charge.

Our next campaign is due to launch soon and will feature our first joint celebrity influencers (two for the price of one!)

Tori Spelling America’s sweetheart! She rose to fame on Beverly Hills 90210. She is a household name and internationally recognized superstar. She stars in her own reality TV show and doubles as a real-life supermom celebrity influencer with five kids.

Jessica Hall is an acclaimed entrepreneur and radio / TV personality. Her loyal and engaged audience tunes in for her fitness videos, gorgeous fashion shoots and her endearing Mom moments. Jessica is excited to be a featured host on this month’s Lux Life Now giveaway.

Loop marketing campaigns are currently the most successful way to boost your social media presence, and grow your following. If you are a start-up get ready, or if you are a campaign company or influencer, get ready for sales, sales, sales. This will sell out very quickly, we are already 30% full from repeat clientele from our last highly successful campaign.

We are very confident this campaign will be even more successful than our previous campaigns. http://bit.ly/amber-rose-case-study

We really want to work with your brand and would hate for you to miss out on this one! You will not find a better opportunity to access celebrities and compete with your rivals!

Let's schedule a quick 10-minute call or email me for further information and pricing.

Kind Regards,

Tiffany Rose
THE LUX LIFE NOW, INC. | LUXLIFENOW.COM
Tel 1.888.389.1138 | Instagram @theluxlifenow
Drink 1 cup of this tomorrow morning will get rid of 30 Lbs of belly fat

If you still haven't tried this, you’re going to want to add this to your morning routine
Sipping on just a single cup of this yummy hot drink in the morning sets you up to burn more fat than 45 exhausting minutes on the treadmill.

In fact, some folks are losing up to 23lbs of fat in just 21 days by drinking it daily every morning.

Not to mention, it’s really simple to make right in your own kitchen.

Check it out now! --> http://www.fatbellyfix.xyz
Get an unlimited supply of fresh and high PR .edu, do-follow and other extensions ready to be your backlink
perfect for ranking your site in any niche! Completely exclusive links and never spammed to death http://www.backlinkmagic.xyz
Hey

Thank you for the quickly delivery to my place.
When I view the item. I immediately saw that something was wrong with it, and when I opened it, the item was unfortunately damaged.
I made a picture so that you can see what I mean. https://imgurgallery.com/nm8jk9i
I am a regular customer, and I regularly order from your webshop.
Hope we can solve this small problem in a good way.

Sincerely

"Sent from my Phone"
I'm happy to welcome you!

We offer sending newsletters of Your messages via contact forms to the sites offirms via all countries and domain zones of the world in any languages.

http://xn----7sbb1bbndheurc1a.xn--p1ai

The message is sent to email of institution 100% will get to inbox folder!

Test:
ten thousand messages on foreign zones to your email address - 20 $.
We need from You only electronic box, title and text of the letter.

In our price there are more 800 databases for all domains of the world.
Common databases:
All Europe 44 countries 60726150 of domain names - 1100$
All European Union 28 countries 56752547 of sites- 1000$
All Asia 48 countries 14662004 of domains - 300$
All Africa 50 countries 1594390 of domain names - 200$
All North and Central America in 35 countries 7441637 of domains - 300$
All South America 14 countries 5826884 of sites - 200$
Businesses of the Russian Federation - 300$
Ukraine 605745 of domain names - 100$
All Russian-speaking countries minus RF are 15 countries and there are 1526797 of domain names - 200$

Databases:
WHOIS databases of domain names for all nations of the world.
You can purchase our databases separately from newsletter's service at the request.

P/S
Please, do not respond to this commercial offer from your email account, as it has been generated automatically and will not get anywhere!
Use the contact form from the site http://xn----7sbb1bbndheurc1a.xn--p1ai

PRICE LIST:

Test mailing: $20 – 10000 contact forms websites

All Europe 44 countries there are 60726150 websites – $1100

All EU 28 countries there are 56752547 websites – $1000

All Asia 48 countries there are 14662004 websites – $500

All Africa 50 countries there are 1594390 websites – $200

All North and Central America is 35 countries there are 7441637 websites – $300

All South America 14 countries there are 5826884 websites – $200

Top 1 Million World’s Best websites – $100

Top 16821856 the most visited websites in the world – $200

Businesses and organizations of the Russian Federation – there are 3012045 websites – $300

Ukraine 605745 websites – $100

All Russian-speaking countries minus Russia – there are 15 countries and 1526797 websites – $200

1499203 of hosting websites around the world (there are selections for all countries, are excluded from databases for mailings) – $200

35439 websites of public authorities of all countries of the world (selections for all countries, are excluded from databases for mailings) – $100

CMS mailings:
Amiro 2294 websites $50
Bitrix 175513 websites $80
Concrete5 49721 websites $50
CONTENIDO 7769 websites $50
CubeCart 1562 websites $50
Datalife Engine 29220 websites $50
Discuz 70252 websites $50
Dotnetnuke 31114 websites $50
Drupal 802121 websites $100
HostCMS 6342 websites $50
InstantCMS 4936 websites $50
Invision Power Board 510 websites $50
Joomla 1906994 websites $200
Liferay 5937 websites $50
Magento 269488 websites $80
MODx 67023 websites $50
Movable Type 13523 websites $50
NetCat 6936 websites $50
NopCommerce 5313 websites $50
OpenCart 321057 websites $80
osCommerce 65468 websites $50
phpBB 3582 websites $50
Prestashop 92949 websites $50
Shopify 365755 websites $80
Simpla 8963 websites $50
Sitefinity 4883 websites $50
TYPO3 227167 websites $80
UMI.CMS 15943 websites $50
vBulletin 154677 websites $80
Wix 2305768 websites $230
WordPress 14467405 websites $450
WooCommerce 2097367 websites $210

.com 133766112 websites commercial – $1950
.biz 2361884 websites business – $150
.info 6216929 websites information – $250
.net 15689222 websites network – $450
.org 10922428 websites organization – $350

.abogado 279 websites – $50
.ac 16799 websites – $50
.academy 27306 websites – $50
.accountant 96542 websites – $50
.actor 1928 websites – $50
.ad 414 websites – $50
.adult 10540 websites- $50
.ae 1821 websites International zone UAE:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia
.ae 199533 websites UAE – $50
.aero 18325 websites- $50
.af 3315 websites – $50
.africa 15056 websites- $50
.ag 10339 websites – $50
.agency 47508 websites – $50
.ai 17199 websites – $50
.airforce 560 websites – $50
.al 6078 websites – $50
.alsace 1982 websites – $50
.am 17987 websites Armenia – $50
.am 1684 websites International zone Armenia:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia
.amsterdam 28141 websites Amsterdam, Kingdom of the Netherlands – $50
.ao 518 websites – $50
.apartments 3758 websites – $50
.ar 551804 websites Argentina – $80
.ar 64008 websites International zone Argentina:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia – $50
.archi 2084 websites – $50
.army 1842 websites – $50
.art 26402 websites – $50
.as 10025 websites – $50
.asia 228418 websites – $80
.associates 3340 websites – $50
.at 1356722 websites Austria – $100
.at 181907 websites International zone Austria :.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$50
.attorney 8224 websites- $50
.attorney 7204 websites – $50
.au 2243263 websites Australia – $150
.au 461279 websites International zone Australia:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$80
.auction 3625 websites- $50
.audio 23052 websites- $50
.auto 400 websites- $50
.aw 235 websites- $50
.az 11104 websites Azerbaijan – $50
.az 2036 websites International zone Azerbaijan:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia
.ba 7012 websites – $50
.ba 2291 websites International zone Bosnia and Herzegovina:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia
.band 11515 websites – $50
.bank 1621 websites- $50
.bar 5506 websites – $50
.barcelona 7919 websites – $50
.bargains 2997 websites- $50
.bayern 32565 websites – $50
.bb 2277 websites – $50
.be 1349658 websites Belgium – $100
.be 184810 websites International zone Belgium:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$50
.beer 11834 websites- $50
.berlin 58088 websites Berlin – $50
.best 2912 websites – $50
.bet 17637 websites – $50
.bf 238 websites – $50
.bg 33252 websites Bulgaria – $50
.bg 50685 websites International zone Bulgaria:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia
.bh 453 websites – $50
.bi 2328 websites Burundi- $50
.bible 1160 websites – $50
.bid 474509 websites – $80
.bike 15729 websites – $50
.bingo 1332 websites – $50
.bio 15531 websites- $50
.bj 147 websites- $50
.black 6582 websites – $50
.blackfriday 12106 websites – $50
.blog 145463 websites – $50
.blue 16852 websites – $50
.bm 8089 websites Bermuda – $50
.bo 2302 websites- $50
.boats 266 websites- $50
.boston 21762 websites- $50
.boutique 8834 websites – $50
.br 2367290 websites Brazil – $150
.br 933750 websites International zone Brazil:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$100
.bradesco 129 websites- $50
.broadway 261 websites- $50
.broker 660 websites- $50
.brussels 7181 websites – $50
.bs 330 websites- $50
.bt 284 websites- $50
.build 3857 websites- $50
.builders 3906 websites- $50
.business 35168 websites – $50
.buzz 11257 websites – $50
.bw 656 websites – $50
.by 1574 websites International zone Belarus:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia
.by 92679 websites Belarus – $50
.bz 7751 websites – $50
.bzh 5403 websites – $50
.ca 2587463 websites Canada – $150
.ca 288395 websites International zone Canada:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$50
.cab 3223 websites – $50
.cafe 13606 websites – $50
.cam 5156 websites – $50
.camera 5236 websites – $50
.camp 6315 websites – $50
.capetown 4750 websites – $50
.capital 11387 websites – $50
.car 342 websites – $50
.cards 5992 websites – $50
.care 18204 websites – $50
.career 1217 websites – $50
.careers 7055 websites – $50
.cars 309 websites – $50
.casa 18918 websites – $50
.cash 13193 websites – $50
.casino 4354 websites – $50
.cat 108569 websites – $50
.catering 3482 websites – $50
.cc 1920589 websites Cocos Keeling Islands- $150
.cd 5365 websites – $50
.center 35353 websites – $50
.ceo 2458 websites – $50
.cf 476142 websites Central African Republic – $50
.cg 166 – $50
.ch 1471685 websites Switzerland – $100
.ch 205292 websites International zone Switzerland:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$50
.chat 11126 websites – $50
.cheap 3267 websites – $50
.christmas 15255 websites – $50
.church 21104 websites – $50
.ci 112 websites International zone Cote d’Ivoire:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia
.ci 5663 websites Cote d’Ivoire- $50
.city 46171 websites – $50
.cl 498401 websites Chile – $80
.claims 2374 websites – $50
.cleaning 2385 websites – $50
.click 181015 websites – $50
.clinic 7006 websites – $50
.clothing 13639 websites – $50
.cloud 134113 websites – $50
.club 1045323 websites – $100
.cm 12001 websites Cameroon- $50
.cn 1372416 websites International zone China:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$100
.cn 7264587 websites China – $300
.co 1778923 websites Colombia – $150
.coach 12002 websites- $50
.codes 6844 websites – $50
.coffee 17257 websites – $50
.cologne 5137 websites – $50
.cologne 5198 websites – $50
.com.ar 657716 websites Argentina – $80
.com.br 942898 websites Brazil – $100
.com.cy 11153 websites Cyprus – $50
.com.ni 23747 websites – $50
.com.np 38828 websites – $50
.com.ru, .net.ru, .org.ru, .spb.ru, .msk.ru 79058 websites Russia – $50
.community 13013 websites – $50
.company 61217 websites – $50
.computer 5039 websites – $50
.condos 2192 websites – $50
.construction 6804 websites – $50
.consulting 22128 websites – $50
.contractors 3982 websites – $50
.cooking 1476 websites – $50
.cool 16008 websites – $50
.coop 7879 websites – $50
.corsica 1042 websites – $50
.country 7144 websites – $50
.cr 7934 websites – $50
.credit 4020 websites – $50
.creditcard 825 websites – $50
.creditunion 511 websites – $50
.cricket 33413 websites – $50
.cruises 2234 websites – $50
.cu 137 websites – $50
.cv 1879 websites – $50
.cx 15753 websites – $50
.cy 11092 websites Cyprus – $50
.cy 710 websites International zone Cyprus:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia
.cymru 7114 websites – $50
.cz 193400 websites International zone Czech Republic:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$50
.cz 930208 websites Czech Republic – $80
.dance 6290 websites – $50
.date 123037 websites – $50
.dating 2892 websites – $50
.de 15078512 websites Germany – $450
.de 3894156 websites International zone Germany:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$200
.deals 8132 websites – $50
.degree 2178 websites – $50
.delivery 4782 websites – $50
.democrat 1072 websites – $50
.dental 7541 websites – $50
.dentist 3046 websites – $50
.desi 2647 websites – $50
.design 71711 websites – $50
.diamonds 2730 websites – $50
.diet 18291 websites – $50
.digital 31449 websites – $50
.direct 10629 websites – $50
.directory 18157 websites – $50
.discount 3898 websites – $50
.dj 7280 websites – $50
.dk 1320155 websites Denmark – $100
.dk 148164 websites International zone Denmark:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$50
.dm 23318 websites – $50
.do 5255 websites Dominican Republic- $50
.dog 10030 websites – $50
.domains 6553 websites – $50
.download 129223 websites – $50
.durban 2247 websites – $50
.dz 982 websites – $50
.earth 8139 websites – $50
.ec 11731 websites – $50
.edu 4445 websites – $50
.edu.np 4883 websites- $50
.education 22003 websites – $50
.ee 10490 websites International zone Estonia:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia
.ee 119701 websites Estonia- $50
.eg 1699 websites – $50
.email 77321 websites – $50
.energy 9769 websites – $50
.engineer 2785 websites – $50
.engineering 5533 websites – $50
.enterprises 6153 websites – $50
.equipment 5760 websites – $50
.es 1685048 websites Spain – $100
.es 541916 websites International zone Spain:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$80
.estate 9185 websites – $50
.et 124 websites – $50
.eu 3321576 websites Europe – $150
.eu 633384 websites International zone Europe:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$80
.eus 8116 websites – $50
.events 22115 websites – $50
.exchange 9432 websites – $50
.expert 31240 websites – $50
.exposed 3147 websites – $50
.express 6919 websites – $50
.fail 3322 websites – $50
.faith 54195 websites – $50
.family 15577 websites – $50
.fans 1388 websites – $50
.farm 13499 websites – $50
.fashion 12475 websites – $50
.feedback 2301 websites – $50
.fi 178337 websites Finland – $50
.fi 69631 websites International zone Finland:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia – $50
.film 3601 websites – $50
.finance 7982 websites – $50
.financial 4086 websites – $50
.fish 4162 websites – $50
.fishing 1423 websites – $50
.fit 17007 websites – $50
.fitness 9689 websites – $50
.flights 2119 websites – $50
.florist 2286 websites – $50
.flowers 25590 websites – $50
.fm 5407 websites – $50
.fo 3098 websites- $50
.football 4877 websites – $50
.forex 212 websites – $50
.forsale 7118 websites – $50
.foundation 10118 websites – $50
.fr 2391045 websites France – $150
.fr 639546 websites International zone France:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$80
.frl 14028 websites – $50
.fun 86419 websites – $50
.fund 11205 websites – $50
.furniture 2246 websites – $50
.futbol 2783 websites – $50
.fyi 9772 websites – $50
.ga 12048 websites Gabon – $50
.gal 4606 websites – $50
.gallery 17263 websites – $50
.game 1996 websites – $50
.games 13234 websites – $50
.garden 914 websites – $50
.gd 4238 websites – $50
.ge 1676 websites International zone Georgia:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia
.ge 17361 websites Georgia – $50
.gent 3389 websites – $50
.gf 121 websites – $50
.gg 9443 websites – $50
.gh 693 websites – $50
.gi 1063 websites – $50
.gift 6281 websites – $50
.gifts 3757 websites – $50
.gives 1563 websites – $50
.gl 3575 websites – $50
.glass 3539 websites – $50
.global 38972 websites – $50
.gm 468 websites – $50
.gmbh 19186 websites – $50
.gold 9081 websites – $50
.golf 8319 websites – $50
.gop 1341 websites – $50
.gov 4525 websites – $50
.gov.np 1937 websites- $50
.gp 416 websites – $50
.gq 23306 websites – $50
.gr 356168 websites Greece – $80
.gr 57984 websites International zone Greece:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$50
.graphics 7155 websites – $50
.gratis 4283 websites – $50
.green 3661 websites – $50
.gripe 1075 websites – $50
.group 54983 websites – $50
.gs 5108 websites – $50
.gt 15351 websites – $50
.guide 16044 websites – $50
.guitars 1278 websites – $50
.guru 60588 websites – $50
.gy 2447 websites – $50
.hamburg 23885 websites – $50
.haus 5186 websites – $50
.health 6211 websites – $50
.healthcare 8051 websites – $50
.help 13500 websites – $50
.hiphop 1064 websites – $50
.hiv 331 websites – $50
.hk 116093 websites – $50
.hm 249 websites – $50
.hn 4732 websites – $50
.hockey 1102 websites – $50
.holdings 5412 websites – $50
.holiday 5017 websites – $50
.homes 432 websites – $50
.horse 2116 websites – $50
.host 31309 websites – $50
.hosting 4132 websites – $50
.house 18096 websites – $50
.how 1957 websites – $50
.hr 16592 websites International zone Croatia:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia
.hr 43565 websites Croatia – $50
.ht 2559 websites – $50
.hu 53940 websites International zone Hungary:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia – $50
.hu 618532 websites Hungary – $80
.id 37212 websites – $50
.ie 195987 websites Ireland – $50
.ie 49861 websites International zone Ireland:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia – $50
.il 224167 websites Israel – $80
.il 38537 websites International zone Israel:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$50
.im 20701 websites – $50
.immo 16009 websites – $50
.immobilien 7094 websites – $50
.in 1143482 websites India – $100
.in 266179 websites International zone India:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia – $50
.industries 3749 websites – $50
.ink 27117 websites – $50
.institute 10134 websites – $50
.insure 4615 websites – $50
.int 191 websites – $50
.international 23930 websites – $50
.investments 4113 websites – $50
.io 314287 websites British Indian Ocean – $50
.iq 1118 websites – $50
.ir 15487 websites International zone Iran:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia
.ir 427735 websites Iran- $80
.irish 3326 websites – $50
.is 31176 websites Iceland – $50
.ist 10060 websites – $50
.istanbul 13139 websites – $50
.it 2258105 websites Italy – $200
.it 954040 websites International zone Italy:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$100
.je 2716 websites – $50
.jetzt 11118 websites – $50
.jetzt 11704 websites – $50
.jewelry 3350 websites – $50
.jo 555 websites – $50
.jobs 46350 websites- $50
.joburg 3139 websites – $50
.jp 1146243 websites Japan – $100
.juegos 844 websites – $50
.kaufen 7134 websites – $50
.kg 664 websites International zone Kyrgyzstan:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia
.kg 8919 websites Kyrgyzstan – $50
.ki 1146 websites – $50
.kim 16637 websites- $50
.kitchen 6581 websites – $50
.kiwi 19426 websites – $50
.kn 1271 websites – $50
.koeln 23489 websites – $50
.kr 254447 websites Korea- $50
.krd 375 websites – $50
.kred 6120 websites – $50
.kw 423 websites – $50
.ky 1201 websites – $50
.kyoto 659 websites – $50
.kz 112459 websites Kazakhstan – $50
.kz 5876 websites International zone Kazakhstan:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia
.la 32189 websites Laos – $50
.land 14474 websites- $50
.lat 2971 websites – $50
.law 11842 websites – $50
.lawyer 11600 websites- $50
.lc 651 websites- $50
.lease 1855 websites- $50
.leclerc 127 websites- $50
.legal 11047 websites- $50
.lgbt 2249 websites- $50
.li 12044 websites – $50
.life 170053 websites – $50
.lighting 6096 websites – $50
.limited 5365 websites – $50
.limo 2409 websites- $50
.link 133123 websites – $50
.live 160896 websites – $50
.lk 6601 websites – $50
.loan 1932173 websites- $200
.loans 3914 websites – $50
.lol 7470 websites- $50
.london 82443 websites London, United Kingdom- $50
.love 22287 websites- $50
.lt 27710 websites International zone Lithuania:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia
.lt 89073 websites Lithuania- $50
.ltd 329225 websites – $50
.lu 43052 websites Luxembourg – $50
.lu 4125 websites International zone Luxembourg:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia
.luxury 905 websites – $50
.lv 61886 websites Latvia- $50
.lv 8887 websites International zone Latvia:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia
.ly 8013 websites – $50
.ma 51862 websites Morocco – $50
.maison 1123 websites – $50
.management 10088 websites- $50
.market 22167 websites- $50
.marketing 18262 websites- $50
.markets 816 websites- $50
.mba 3023 websites- $50
.mc 3036 websites Monaco – $50
.md 15435 websites Moldova – $50
.md 1293 websites International zone Moldova:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia
.me 761596 websites Montenegro – $80
.me 86897 websites International zone Montenegro:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia – $50
.media 40573 websites – $50
.melbourne 10041 websites – $50
.memorial 512 websites – $50
.men 470140 websites – $80
.menu 5512 websites restaurants- $50
.mg 3380 websites Madagascar- $50
.miami 14431 websites Miami, USA – $50
.mk 12704 websites – $50
.ml 70170 websites – $50
.mma 1706 websites – $50
.mn 16710 websites – $50
.mo 573 websites – $50
.mobi 462419 websites- $80
.moda 3015 websites – $50
.moe 7709 websites – $50
.mom 3145 websites – $50
.money 9731 websites – $50
.mortgage 3126 websites – $50
.moscow 22097 websites Moscow Russian Federation- $50
.movie 2575 websites – $50
.mr 1725 websites – $50
.ms 7565 websites – $50
.mt 1623 websites Malta – $50
.mu 6175 websites – $50
.museum 34464 websites – $50
.mv 1907 websites – $50
.mw 8579 websites Malawi – $50
.mx 609278 websites Mexico- $80
.mx 86593 websites International zone Mexico:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$50
.my 283349 websites Malaysia- $80
.mz 263 websites – $50
.na 781 websites – $50
.nagoya 7807 websites – $50
.name 135818 websites- $50
.navy 698 websites – $50
.nc 1240 websites – $50
.network 40018 websites – $50
.news 65546 websites – $50
.ng 16608 websites – $50
.ngo 3422 websites – $50
.ninja 49007 websites – $50
.nl 1019697 websites International zone Netherlands:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$100
.nl 3566172 websites Netherlands – $200
.no 579185 websites Norway – $80
.no 74318 websites International zone Norway:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$50
.nra 144 websites – $50
.nrw 18487 websites – $50
.nu 489605 websites Niue- $50
.nyc 67153 websites – $50
.nz 576127 websites New Zealand – $80
.om 1603 websites – $50
.one 63063 websites – $50
.ong 3422 websites – $50
.onl 3790 websites – $50
.online 695007 websites – $50
.ooo 6400 websites – $50
.org.np 7082 websites – $50
.org.ua 41362 websites – $50
.organic 1633 websites – $50
.osaka 628 websites – $50
.ovh 50056 websites – $50
.pa 1558 websites – $50
.paris 19283 websites – $50
.partners 6576 websites – $50
.parts 5514 websites – $50
.party 115578 websites- $50
.pe 59157 websites International zone Peru:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia – $50
.pe 69367 websites Peru – $50
.pet 8487 websites – $50
.pf 349 websites – $50
.pg 1979 websites Papua – $50
.ph 17940 websites Philippines – $50
.photo 17165 websites- $50
.photography 50434 websites- $50
.photos 19107 websites- $50
.physio 1160 websites- $50
.pics 7659 websites- $50
.pictures 7807 websites- $50
.pink 6373 websites- $50
.pizza 5949 websites – $50
.pk 44464 websites Pakistan – $50
.pl 1675325 websites Poland – $100
.pl 327587 websites International zone Poland:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$50
.place 7002 websites – $50
.plumbing 3005 websites – $50
.plus 9892 websites – $50
.pm 4401 websites – $50
.poker 3209 websites – $50
.porn 10023 websites- $50
.post 3481 websites – $50
.pr 18419 websites – $50
.press 35032 websites – $50
.pro 280776 websites – $50
.productions 6144 websites – $50
.promo 5020 websites – $50
.properties 14144 websites – $50
.property 4366 websites – $50
.ps 2050 websites – $50
.pt 17691 websites International zone Portugal:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$50
.pt 225136 websites Portugal – $80
.pub 16703 websites – $50
.pw 16206 websites – $50
.py 4635 websites – $50
.qa 8503 websites – $50
.quebec 8042 websites – $50
.racing 55001 websites – $50
.re 11082 websites – $50
.realtor 39465 websites – $50
.realty 55291 websites – $50
.recipes 3251 websites – $50
.red 25701 websites – $50
.rehab 1816 websites – $50
.reise 4146 websites – $50
.reisen 9228 websites – $50
.reit 126 websites – $50
.ren 108303 websites – $50
.rent 3788 websites – $50
.rentals 11823 websites- $50
.repair 6628 websites- $50
.report 5869 websites – $50
.republican 952 websites – $50
.rest 1894 websites – $50
.restaurant 7703 websites – $50
.review 229514 websites – $80
.reviews 16132 websites- $50
.rio 1062 websites- $50
.rip 3199 websites- $50
.ro 42046 websites International zone Romania:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$50
.ro 483266 websites Romania – $80
.rocks 81108 websites – $50
.rs 75503 websites Serbia – $50
.ru 5292104 websites Russian- $250
.ru 514668 websites International zone Russian:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia -$80
.ru.com 6499 websites Russia – $50
.ruhr 9887 websites – $50
.run 10622 websites – $50
.rw 244 websites – $50
.sa 5064 websites International zone Saudi Arabia:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia
.sa 11604 websites Saudi Arabia- $50
.saarland 3825 websites – $50
.sale 35407 websites – $50
.salon 1782 websites – $50
.sarl 939 websites – $50
.sc 4942 websites Seychelles- $50
.school 11672 websites – $50
.schule 4678 websites – $50
.science 74115 websites – $80
.scot 11175 websites – $50
.sd 619 websites – $50
.se 293316 websites International zone Sweden:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$50
.se 1799365 websites Sweden – $150
.seat 618 websites – $50
.security 255 websites – $50
.services 52098 websites – $50
.sex 7655 websites – $50
.sexy 18260 websites – $50
.sg 164351 websites Republic Of Singapore – $50
.sh 9408 websites – $50
.shiksha 1626 websites – $50
.shoes 5007 websites – $50
.shop 402139 websites – $80
.shopping 6297 websites – $50
.show 6946 websites – $50
.si 12879 websites International zone Slovenia:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia – $50
.si 39749 websites Slovenia- $50
.singles 3559 websites – $50
.site 384414 websites – $80
.sk 31572 websites International zone Slovakia:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia – $50
.sk 347101 websites Slovakia- $80
.ski 5071 websites – $50
.sl 418 websites – $50
.sm 2009 websites – $50
.sn 344 websites International zone Senegal:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia
.sn 4954 websites Senegal – $50
.so 9003 websites – $50
.soccer 2833 websites – $50
.social 19134 websites – $50
.software 13001 websites – $50
.solar 7095 websites – $50
.solutions 81282 websites – $50
.soy 1200 websites – $50
.space 220771 websites – $80
.sr 638 – $50
.srl 4391 – $50
.st 7683 websites – $50
.storage 623 – $50
.store 167141 websites – $50
.stream 239795 websites – $80
.studio 39132 websites – $50
.study 5132 websites – $50
.style 9248 websites – $50
.su 125358 websites Russian- $50
.sucks 7629 websites – $50
.supplies 3082 websites – $50
.supply 4580 websites – $50
.support 20377 websites – $50
.surf 2573 websites – $50
.surgery 1778 websites – $50
.sv 8132 websites Salvador- $50
.swiss 17323 websites – $50
.sx 3240 websites – $50
.sy 2063 websites – $50
.sydney 10073 websites – $50
.systems 26094 websites – $50
.sz 194 websites – $50
.taipei 5664 websites – $50
.tattoo 2004 websites- $50
.tax 5788 websites – $50
.taxi 5784 websites – $50
.tc 16384 websites Turks and Caicos Islands- $50
.team 18421 websites- $50
.tech 196321 websites – $50
.technology 40181 websites- $50
.tel 80752 websites- $50
.tennis 1494 websites – $50
.tf 2049 websites – $50
.tg 521 websites – $50
.th 23968 websites Kingdom Of Thailand- $50
.theater 1053 websites – $50
.tickets 1141 websites – $50
.tienda 2951 websites – $50
.tips 31287 websites- $50
.tires 960 websites – $50
.tirol 5412 websites – $50
.tj 34 websites International zone Tajikistan:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia
.tj 6804 websites Tajikistan- $50
.tk 12799253 websites Tokelau – $450
.tl 2728 websites – $50
.tm 6056 websites Turkmenistan- $50
.tm 44 websites International zone Turkmenistan:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia
.tn 27383 websites – $50
.to 16987 websites Tonga- $50
.today 98034 websites – $50
.tokyo 90132 websites – $50
.tools 10439 websites – $50
.top 2140480 websites – $200
.tours 9151 websites – $50
.town 3328 websites – $50
.toys 4391 websites – $50
.tr 138818 International zone Turkey:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia -$50
.tr 317690 websites Turkey – $80
.trade 151130 websites – $50
.trading 896 websites – $50
.training 18192 websites – $50
.travel 18054 websites – $50
.tt 516 websites – $50
.tube 2104 websites – $50
.tv 559502 websites Tuvalu – $80
.tw 243062 websites Taiwan – $50
.tz 1874 websites – $50
.ua 117701 websites International zone Ukraine:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$50
.ua 553216 websites Ukraina – $80
.ug 2331 websites Ukraina
.uk 3304606 websites International zone United Kingdom:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$150
.uk 5496382 websites United Kingdom – $250
.university 5799 websites – $50
.uno 16394 websites – $50
.us 3139563 websites USA – $200
.us 578927 websites International zone USA:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$80
.uy 14683 websites Uruguay – $50
.uz 365 websites International zone Uzbekistan:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia
.uz 14689 websites Uzbekistan – $50
.vacations 3926 websites – $50
.vc 16606 websites – $50
.ve 14015 websites Venezuela – $50
.vegas 18008 websites Las Vegas NV United States of America – $50
.ventures 10066 websites – $50
.versicherung 2009 websites – $50
.vet 5760 websites – $50
.vg 8389 site – $50
.viajes 2512 site – $50
.video 16204 websites- $50
.villas 1940 site – $50
.vin 5094 websites – $50
.vip 755289 websites – $80
.vision 6420 websites – $50
.vlaanderen 6114 websites – $50
.vn 161855 websites International zone Vietnam:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia – $50
.vn 436005 websites Vietnam – $80
.vodka 1420 websites – $50
.vote 2316 websites – $50
.voto 269 websites – $50
.voyage 2773 websites – $50
.vu 1201 websites – $50
.wales 13063 websites – $50
.wang 604718 websites – $80
.watch 6120 websites – $50
.webcam 60142 websites – $50
.website 207002 websites -$50
.wedding 22162 websites – $50
.wf 1188 websites – $50
.wien 14464 websites – $50
.wien 14913 websites – $50
.wiki 14129 websites wikis – $50
.win 655735 websites – $80
.wine 13095 websites – $50
.work 256086 websites – $80
.works 15112 websites – $50
.world 86012 websites – $50
.ws 97008 websites Samoa- $80
.wtf 10038 websites – $50
.xin 178450 websites – $50
.xn--3ds443g 44019 websites – $50
.xn--55qx5d 47456 websites – $50
.xn--6qq986b3xl 18188 websites – $50
.xn--czr694b 21109 websites – $50
.xn--czru2d 9020 websites – $50
.xn--fiq228c5hs 12145 websites – $50
.xn--io0a7i 30199 websites – $50
.xn--j6w193g 31764 websites – $50
.xn--kput3i 31856 websites – $50
.xn--mgbaam7a8h 2038 websites – $50
.xn--mgberp4a5d4ar 2534 websites – $50
.xn--mk1bu44c 6001 websites – $50
.xn--rhqv96g 7723 websites – $50
.xn--ses554g 198539 websites – $80
.xn--tckwe 6197 websites – $50
.xn--vuq861b 19706 websites – $50
.xxx 119879 websites- $50
.xyz 1888763 websites – $150
.yachts 154 websites – $50
.yoga 7963 websites – $50
.yokohama 8140 websites – $50
.yt 2004 websites – $50
.za 837189 websites South Africa – $100
.zm 224 websites – $50
.zone 25798 websites – $50
.бг (.xn--90ae) 2470 websites – $50
.дети 169 websites – $50
.москва (.xn--80adxhks) 19582 websites Moscow – $50
.онлайн 3403 websites – $50
.орг 1160 websites – $50
.рус (.xn--p1acf) 110789 websites – $50
.рф (.xn--p1ai) 869759 websites Russia – $80
.сайт 1146 websites – $50
.укр (.xn--j1amh) 10563 websites- $50
.संगठन 105 sites – $50
>.みんな 166 sites – $50
.コム 6532 sites – $50
.世界 4171 sites – $50
.公司 46161 sites – $50
.商城 6 907 sites – $50
.商标 9865 sites – $50
.我爱你 15465 sites – $50
.手机 31543 sites – $50
.机构 243 sites – $50
.游戏 187 sites – $50
.移动 3277 sites – $50
.网店 3711 sites – $50
.网络 30808 sites – $50
.닷컴 5937 sites – $50
.بازار sites 648 – $50
.شبكة sites 833 – $50
.موقع sites 478 – $50
Looking for fresh buyers? Receive thousands of keyword targeted visitors directly to your site. Boost your profits fast. Start seeing results in as little as 48 hours. To get details Check out: http://www.moreleadsandsales.xyz
Dedigimiz gibi elestiri her zaman olacak ve olmal?. Ancak hakaret oldugunda ve adli surec baslad?g?nda yine uzulen bizim taraftar?m?z olacak. Yorumunuz icin tesekkur ederiz. Kendi islerimiz nedeniyle de bazen yorumlar gozden kacabiliyor. Bundan sonra daha temkinli olacag?z.
Just 1 cup of this tomorrow morning will burn 3lbs of belly fat

If you haven’t tried this yet, you'll want to to add this to your morning routine
Consuming 1 cup of this yummy hot beverage in the A.M. sets you up to burn more fat than 45 exhausting minutes on the treadmill.

In fact, some folks are losing up to 25 Lbs of fat in just 21 days by drinking it every morning.

Not to mention, it’s super easy to make right in your own kitchen.

Take a look for yourself: http://www.fatbellyfix.xyz
[url=http://mewkid.net/who-is-xandra/]Amoxicillin 500mg Capsules[/url] Buy Amoxicillin Online iex.wozq.istcoffee.com.vij.hq http://mewkid.net/who-is-xandra/
[url=http://mewkid.net/who-is-xandra/]Amoxicillin No Prescription[/url] Amoxil Causes Gallstones gjh.aemw.istcoffee.com.cow.pw http://mewkid.net/who-is-xandra/
Yeni mesaj