​Kahvenin de bir oyun kurucusu var.

03/27/2019
ile Fahrettin Kerim Avcı

Orta yaştakiler bilirler bir zamanlar TRT de “Beyaz Gölge” diye bir dizi vardı. Gençlere basketbolu sevdiren gayet güzel başarılı bir diziydi. Türk basketbolunun gelişiminde büyük katkısının olduğunu düşünüyorum. Bu arada topla oynanan hiçbir oyunda becerim olmadığı gibi bilgimde yok. Hatta hala ofsaytı bilmiyorum diyebilirim. Şaka şaka biliyorum, Of’lu Sait. Neyse, anlatmak istediğim şey farklı, O dizide benim tahmin ve öngörülerimin aksine kısa boylu bir oyuncu vardı. Basketbol ve kısa boy. Ama gerekliymiş. Dediğim gibi bilmediğim konuda fikir bile yürütmem. Dinlerim.

Bana göre Robusta çekirdekleri de tam da bu anlamda devreye giriyor. Kahve sektöründe bu çekirdekler tam bir oyun kurucu. İtiraz eden olabilir. Dediğim gibi düşüncem.

Önce bu çekirdeklerin özelliklerini bir tanıyalım. Nedir bu Arabika, Robusta farkı kısaca madde madde sayacak olursak ( Liberica olarak adlandırılan ve Filipinlerde yetiştirilen bir çekirdek çeşidi daha var, ama Dünya kahve ticaretinde etkisi eser miktarda olmasından ve Robustaya olan benzerliğinden dolayı bahsetmeyeceğim )

- Arabica çekirdekleri, yumuşak içimli ve damakta meyve aromalı tatlar bırakır.
Robusta çekirdekleri ise daha sert ve yoğundur, damakta topraksı tat bırakır.

- Şekil olarak, Robusta çekirdekleri, Arabica çekirdeklerine göre daha yuvarlaktır. Arabica çekirdeklerinin görünümü daha oval şekildedir.

- Robusta, Arabica çekirdeklerine göre iki kat daha fazla kafein içerirler.

- Robusta çekirdekleri doğa ve iklim koşullarına daha dayanıklıdır, bu nedenle üretilmeleri daha kolaydır. Düşük rakımlarda rahatlıkla yetişebilir. Robusta kahve ağacı, Arabica kahve ağacına göre daha fazla ürün verir.

- Robusta çekirdekleri genellikle, doğu yarım kürede yetişirler. Vietnam, Endonezya, Hindistan, bir tık da Afrika’nın doğusunda. Arabica çekirdekleri ise Afrika, Papua Yeni Gine’nin yanı sıra asıl olarak Güney Amerika’da üretilir.

- Robusta çekirdekleri daha ucuzdur. Ana nedeni ise tat aralığının azlığı, sert-topraksı tadı ve kolay yetiştirilebilir olması gibi.

Gibi, gibi, gibi. Burada önemli olan, Robusta çekirdeklerinin oyun kuruculuğudur. Aralarındaki farka bakarak Robusta'nın gereksiz ya da önemsiz olduğu asla düşünmeyin.; Tam bir harman dengeleyicidir. Sadece Arabica çekirdeği kullanarak yapacağınız harmanlarda asla yakalayamayacağınız nefis tatlara ulaşabilirsiniz. Oyun kurucu olarak devreye girer ve gerçek kahve tiryakileri Robusta çekirdeklerini mutlaka harmanlarında kullanır.

Tamam basketboldan anlamam Of’lu Saiti de tanımam ama tavsiyem, aroması yüksek Arabica nın asitliğini ve kafeinini dengelemek için mutlaka %10-20 arası Robusta kullanmanızdır. Meyve aromalarına katılan o topraksı-yanıksı tatlar vazgeçilmeziniz olabilir.

Yorumlar

Hiç mesaj bulunmadı

Yeni mesaj